Pierwszy bullet journal
Bullet Journal

Jak zacząć swój pierwszy Bullet Journal?

Przeglądasz sieć i wszędzie widzisz piękne Bullet Journale i chciałabyś rozpocząć własny, ale nie wiesz jak? Chcesz się dowiedzieć czego potrzebujesz i od czego zacząć?

Swój Bullet Journal prowadzę od lutego zeszłego roku. Zaczynałam od zwykłego zeszytu w linie, później miałam grubszy zeszyt w kratkę, który jednak okazał się za ciężki. Od października używam Memobooka, mam jeszcze jeden w zapasie, ale kusi mnie piękny zeszyt od Zenji i może po skończeniu obecnego Bullet Journalu przerzucę się na kaktusowy Notatnik.

Czym jest bullet journal?

Bullet Journal jest prostym systemem organizacji. Może być bardzo minimalistycznym kalendarzem, małym dziełem sztuki albo Twoim miejscem na listy To-Do, listy obejrzanych filmów czy przeczytanych książek. Twórcą systemu jest Ryder Carroll. W sieci znajdziecie mnóstwo inspiracji i zdjęć – ja osobiście polecam Pinterst, Boho Berry i TinyRayOfSunshine.

Jak zacząć?

Przede wszystkim potrzebujesz zeszytu. Jeśli nie jesteś przekonana czy Bullet Journal w ogóle nadaje się dla Ciebie – zacznij od zwykłego zeszytu w kratkę. Obserwując posty na grupie Facebookowej widzę, że dużo osób tak właśnie robi i faktycznie się to sprawdza. Kiedy przetestujesz system, znajdziesz swój sposób prowadzenia, poukładasz kolekcje – możesz zainwestować w lepszy zeszyt.
Na polskim rynku pojawia się już coraz więcej zeszytów w kropki. Wciąż najpopularniejszym jest Leuchtturm1917, możesz też wypróbować Memobooki, notatnik eksperymentalny Kasi, czy Moleskine. Jeśli szukasz czegoś taniego – w Świecie Książki Memobooki często są w promocji, można też znaleźć ładne zeszyty w kropki w Tigerze.

Klucz & Index

Zawsze na początku dobrze stworzyć sobie swój własny klucz, według którego będziesz oznaczać zadania, wydarzenia i ważne informacje. Jeśli brakuje Ci inspiracji, to znów odsyłam tutaj do Pinteresta. Ja lubię klucz mieć na osobnej karteczce Post-It, dzięki czemu mogę przyklejać go w aktualnym tygodniu bez potrzeby przewracania stron. Jeśli chodzi o index – niektóre notatniki (np. Leuchtturm1917) mają już „wbudowaną” stronę z indexem. W większości notatników trzeba go sobie stworzyć samemu. Jeśli chodzi o mnie – w każdym notatniku mam stronę zatytułowaną „index”, ale nigdy nie jestem konsekwentna w jej wypełnianiu 🙂

 

Future Log

Wiele początkujących osób nie ma pojęcia co to takiego. W uproszczeniu – jest to widok roczny z zaznaczonymi ważnymi datami – urodzinami, świętami, itp. Jako że raczej niewiele osób odrazu wypełnia cały Bullet Journal, tylko robi się to miesięcznie, tygodniowo czy codziennie – Future Log jest przydatny w planowaniu rzeczy, które mają mieć miejsce za dwa miesiące, trzy czy pół roku.
Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest poświęcenie strony lub dwóch na widok miesiąca, kiedy ten się rozpoczyna. Do niedawna tworzyłam tabelkę z widokiem miesięcznym, teraz przerzuciłam się na wypisanie po kolei dni w kolumnie i zobaczę jak się to u mnie sprawdzi.

 

Planowanie tygodniowe

Osobiście uwielbiam tygodniówki. W moim przypadku planowanie dziennie totalnie się nie sprawdza – zwykle nie mam ochoty tworzyć rozkładówki dla każdego kolejnego dnia, więc po prostu w niedzielę wieczorem siadam i tworzę dwustronną tygodniową rozkładówkę. Dzięki temu mogę już zaplanować zadania na cały tydzień, a później tylko odpowiednio uzupełniam kalendarz o nowe rzeczy. Wypróbowałam kilka typów rozkładówek, obecnie używam tego, który widzisz na zdjęciu i jak narazie jestem z niego zadowolona, chociaż pewnie zmienię krój pisma dni tygodnia i dodam do każdego dnia dokładną datę, bo jednak tego mi brakuje. Tworząc swój Bullet Journal – wypróbuj różne typy rozkładówek. Zajrzyj na Instagram, na Pinterest, na grupy na Facebooku – wybierz coś dla siebie – może jesteś typem osoby, która woli planowanie dzienne 😉

 

Planowanie dzienne

Tak jak wspominałam osobiście nie używam planowania dziennego, chyba że mam naprawdę, ale to naprawdę ciężki dzień. Ze względu na wielkość Memobooka plany na dzień zwykle mieszczą mi się w tygodniowej rozkładówce. Ty oczywiście powinnaś spróbować – poszalej z dodatkami, wypróbuj trackery, różne bannery i nagłówki. Niektórzy dodają też ikonki z pogodą i doodle, wypróbuj, sprawdź z czym Ci dobrze!

 

Kolekcje

W swoim Bullet Journalu możesz dokumentować praktycznie wszystko. U siebie mam między innymi listę książek – 52/2017 – tych, które przeczytałam w tym roku, listę obejrzanych filmów, Beauty Tracker, Weight Tracker. Możesz stworzyć stronę ze Wspomnieniami z danego miesiąca, Dziennik Wdzięczności, a nawet stronę z ulubionymi cytatami! Wszystko zależy tak naprawdę od Ciebie.

 

Co jest Ci potrzebne?

Tak naprawdę wystarczy notatnik i długopis. Ale jeśli chcesz zaszaleć – mogą się przydać kredki, washi tape, karty z cytatami, zdjęcia czy szablony stron (na przykład BohoBerry udostępnia szablon trackera na każdy miesiąc, jeśli nie chce Ci się tworzyć własnego).

Przydatne linki